top of page

POHÁDKOVÝ ZÁMEK LIBLICESnad každé děvče někdy zatoužilo stát se alespoň na malou chvíli princeznou, obléknout si honosné šaty a brouzdat se nekonečnými zámeckými chodbami. Ač jsou dětské tužby v dospělém věku mnohdy passé a jejich realizace jaksi nemožná, pohádkový pobyt na zámku si vyzkoušet můžete. Jsme si jisti, že nadšené budou nejen dámy, ale též jejich drahé polovičky. Pokud nevěříte, čtěte dále.


Na sklonku září jsme se vypravili do Liblic, do té doby pro nás neznámé obce nedaleko Prahy. Že se ocitneme na zámku se vším všudy, jsme opravdu nečekali. Jako správný zámek má i ten liblický bohatou a ne zcela jednoduchou historii. Chateu Liblice byl postaven mezi lety 1699 – 1706 rodem Pachtů z Rájova. Pro zámek byl významným milníkem rok 1863, kdy zámek koupila Antonie z Valdštejna, manželka Jiřího z Valdštejna a kdy se také začala psát novodobá historie zámku. Do té doby „těžká“, ryze barokní stavba oblékla moderní, lehký, novorenesanční kabátek. Sňatkem Christiany, dcery Antonie a Jiřího, připadl zámek rodu Thun-Hohensteinům.  Vzhledem k německému původu byli však Thun-Hohensteinové v důsledku Benešových dekretů odsunuti a zámek propadl státu. Následně byla stavba propůjčena Akademii věd ČR, která se po více než padesátiletém působení na zámku stala jeho majitelem. Jestliže vás zajímá celá historie zámku, zajeďte si na jednu z pravidelných prohlídek, které se tu konají každou neděli od jedné nebo od tří hodiny odpoledne. Doporučujeme si místo zarezervovat předem, neboť vyprávění paní Blaničky, která je místním “pokladem” a velkou znalkyní a milovnicí  liblického zámku, vás rozhodně bude bavit. A nebudete jediní.


Pokud se chcete v Chateau Liblice ubytovat (doporučujeme všema deseti!), pak máte na výběr ze dvou variant. Hlavní zámecká budova je jasnou volbou pro ty, kteří si chtějí připadat jak v pohádce, obývat prostorné zámecké pokoje s vysokými stropy, dřevěnými knihovnami, objevovat pozůstatky tajných chodeb a být obklopeni původním historickým nábytkem. K dispozici je 20 pokojů. Pozor, žádný z nich není stejný, tedy ideální pro každoroční návštěvu ☺. Pokud zámecký styl raději pozorujete z povzdálí, doporučujeme zvolit zámeckou depandanci s 33 pokoji, nacházející se ve východním a západním křídle zámku. Pokoje jsou moderní, nabízejí úžasný výhled na zámek a navíc poskytují širokou nabídku vířivých van a hydromasážních sprchových boxů. Pánové, chcete svou partnerku mile překvapit? Zámek i jeho okolí přímo vybízejí k romantickému pobytu. Kromě svateb, které tu jsou v sezóně na denním pořádku, hotel nabízí luxusní pobytové balíčky. Zkuste “Postel plnou růží” s romantickou tříchodovou večeří při svíčkách. Jaké ženě by srdce neroztálo? 


Na zámku se nejenom dobře vyspíte, ale i najíte. Usaďte se v restauraci a objednejte si dobroty ze zámecké kuchyně. Vaří tu hlavně české pokrmy s využitím bylinek z vlastní bylinné a relaxační zahrádky. K dobrému jídlu pochopitelně patří i dobré pití. Bylinky tak mají své využití nejen v kuchyni, ale připravují  se tu z nich i domácí limonády! Fanoušci kávy zajásají, servíruje se káva značky Chateau Liblice, totéž platí i o víně. Kávu i víno vlastní zámecké značky můžete zakoupit jako nápaditý dárek.Také se v teplých letních nocích rádi díváte na oblohu? V Liblicích můžete pozorovat jak tu skutečnou, tak tu, kterou mají v tepidáriu v zámeckém wellness. Zážitek je obdobný, navíc se můžete nechat hýčkat na masáži nebo ve whirpoolu. Obzvláště pokud na zámku pořádáte konferenci, dopřejte mysli po náročném programu odpočinek právě zde. Vždy oceňujeme invenci hoteliérů přinést do svého podnikání něco nového a neotřelého. V Chateau Liblice nás zaujalo hned několik věcí. Jednou z nich je krásný způsob, jakým stvrdit význam důležité události jako je třeba svatba nebo narození potomka. Zasaďte si v zámecké zahradě strom! Kontrola, jak se vašemu stromečku daří, bude dalším důvodem, proč se na zámek vracet a příroda vám také poděkuje.Ze zámku se skýtá dechberoucí pohled do francouzské zahrady. Na jejím konci se nachází nenapádná malá branka, za kterou si žije vlastním životem obora s mnoha chráněnými druhy rostlin a živočichů. Nad brankou vás možná zaujme malé kovové sluníčko. Když se do něj opře sluneční svit, sluníčko září a s ním i celý vchod do obory, uprostřed které se nachází přírodní rezervace Slatinná louka u Liblic. Najdete tu chráněné druhy brouků, obojživelníky i třeba užovku. Za zmínku stojí volně rostoucí orchideje, které dnes známe spíše z okenních parapetů svých domovů. Při hezkém počasí ozkoušejte v zahradě šlechtické dovednosti jako jsou střelba z luku nebo jízda na koni.


Co zámek a jeho zaměstnance opravdu šlechtí, je snaha vyjít vstříc hostům ve všech aspektech. V dnešní „neosobní“ době je takový přístup velmi cenný. Čekali bychom, že ve velkém a studeném historickém zámku se nebudeme cítit příjemně nebo zkrátka „jako doma“. Opak je pravdou. Zámek je velmi útulný a má svou duši. Občas se může stát, že si vyberete hotel, který  je luxusní a ultramoderní, ale postrádá genius loci. Chateau Liblice však nejsou tímto případem. Věříme, že se tu budete cítit stejně dobře jako my a budete se sem rádi vracet. TOP 4:

- snaha vyjít všem vstříc

- historický nábytek a lustry

- relaxační zahrádka s bylinkami

- dechberoucí svatby


Pro hotel můžete hlasovat zde.Comments


bottom of page