top of page

TAJUPLNÉ KŘTINY

Aktualizováno: 29. 8. 2019


Dva roky zpátky jsme se rozhodli, že vyslyšíme naši potřebu duchovního naplnění a vydáme se vstříc dobrodružství ve stínu pyramid v Bosně. Řekněme, že to, jestli to jsou opravdu pyramidy, nebo jestli jde vlastně jen o kopce, které pyramidy tvarem opravdu uvěřitelně kopírují, není podstatné. Zkrátka a dobře, pokud jedete navštívit bosenské Visoko, ocitnete se uprostřed malebné přírody, kterou lemují lesy a louky jako z pohádky a sem tam se ocitnete na místě, na kterém je vám zkrátka dobře a vlastně ani nemusíte pátrat po tom, z jakého důvodu. V tuto chvíli se nabízí oslí můstek, kterým se dostávám do července roku 2019 a cestu směrem k Moravskému krasu, který je nejznámější svou propastí Macocha a systémem několika jeskyní, z nichž nejvíce propagovaná je jeskyně Punkevní. Inu, i tyto krásy Moravského krasu by k návštěvě této lokality zavdávaly důvod, ale to bychom nebyli my, aby se nám nezachtělo hledat zde i jiná kouzla. Mezi poutníky, křesťany i ezoteriky známe místo, které je ukryté před okolním světem bujným lesem, skalním masivem a skoro by se chtělo říct i sedmero řekami. To je malebný městys Křtiny a jeho kostel Jména Panny Marie, postavený podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela. A že nejde jen tak o nějaký kostel, to už bude zřejmě dle mého úvodu jasné i vám. Místo, které prostřednictvím mariánských poutí přitáhlo velkolepé zástupy poutníků má neuvěřitelnou sílu. Věříte-li tomu, že jsou místa zářící energií, můžete si být jistí, že Křtiny jsou jedním z nich. Nevěříte-li, nechte se jen unést tím, jak skvostná může být architektura i výzdoba sakrálních staveb z první poloviny 18. století.


Součástí poutního areálu je i bývalá rezidence premonstrátů dnes pojmenovaná jako Zámek Křtiny. Díky nákladné rekonstrukci v jeho prostorách dnes nalezneme hotel, restauraci a také vstřícně velikostí i vybavením pojaté konferenční prostory. Ačkoliv hotel odpovídá moderním standardům, při rekonstrukci se podařilo zachovat řadu cenných prvků, dokreslujících celkovou atmosféru tohoto historického místa. Doporučujeme vyšlápnout si cestu k pokoji po původních kamenných schodech, do nichž stopy času vtlačily svůj otisk. Vyhlédněte z okna a kochejte se výhledem na krásy okolní přírody nebo na Chrám Panny Marie Křetínské. V prostorách zámku a zámeckého parku často probíhají zajímavé akce či výstavy. V současnosti se technicky zaměření návštěvníci můžou pokochat výstavou řetězových pil z minulého století. Doporučujeme i procházku křížovou cestou, zvanou také radostná, kterou jsme si opravdu vychutnali. Díky množství lesních jahod a malin, opravdu doslova.


Pokud se na zámek Křtiny vydáte, nevynechejte ani návštěvu blízké jeskyně Výpustek, která patří k pěti nejvýznamnějším jeskyním Moravského krasu. Že nejde jen tak o ledajakou jeskyni, si ale uvědomíte hned na začátku prohlídky, kterou otevírají velké nepropustné dveře zvoucí do betonového krytu, bývalého záložního velitelského stanoviště vojsk české a dříve československé armády. V roce 1961 byl tento kryt vestavěn do rozlehlé jeskynní chodby a v průběhu prohlídky si doopravdy zažijete, jaké by to bylo v případě, že by na řadu přišly zbraně hromadného ničení a vy byste byli vojákem z povolání. Z krytu se pak přesunete do jeskynních prostor, sloužících v dobách válečné minulosti jako německá podzemní továrna. Těšit se samozřejmě můžete i na krápníkovou výzdobu a řadu dalších zajímavostí z tajuplného světa jeskynních systémů.


Chcete-li tedy poznávat tajuplnou nádheru Moravského krasu, můžeme jako skvělý výchozí bod doporučit zázemí Zámku Křtiny.


TOP 3:

- Lokalita Moravského krasu

- Konferenční prostory s vysokou kapacitou

- Genius loci místa


Pro hotel můžete hlasovat zde.

Comments


bottom of page